Pamiętamy o Powstaniu Styczniowym

This entry was posted by piątek, 23 Styczeń, 2015
Przeczytaj resztę wpisu
800_starostwo_powiatowe_kutno_ivjoa

Wraz z Arturem Gierulą podczas składania kwiatów pod tablicą pamiątkową na rogu ulic Sienkiewicza i Narutowicza. Reprezentujemy samorząd powiatowy. Zdjęcie pochodzi ze strony Starostwa Powiatowego www.kutno.pl.

Przedwczoraj, 21 stycznia, w niemal równą rocznicę ogłoszenia manifestu 22 stycznia 1863 kutnowska społeczność upamiętniła 152. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wraz z Arturem Gierulą, członkiem Zarządu Powiatu złożyliśmy kwiaty w imieniu samorządu powiatowego. To ważna, choć podobnie jak wybuch Powstania Listopadowego, zapomniana nieco data. Więcej estymy wobec powstańców styczniowych, niż obecne pokolenie, mieli Polacy żyjący w okresie międzywojennym. Pewnie dlatego, że wielu z nich pamiętało te czasy (podobnie jak żyjące jeszcze pokolenie okres II Wojny Światowej). Szkoda jednak, że rocznica tego ważnego zrywu narodowego jest zapomniana: było to jednak największe powstanie narodowe i – jak powiedział podczas krótkiego wystąpienia prezydencki zastępca Zbigniew Wdowiak – kluczowe z punktu widzenia wydarzeń z listopada 1918 roku.

My, mieszkańcy Kutna powinniśmy tym bardziej pamiętać o tej rocznicy, gdyż w pierwszych dniach Powstania Styczniowego w Kutnie przebywał Tymczasowy Rząd Narodowy.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie Starostwa Powiatowego w Kutnie www.kutno.pl w artykule „W hołdzie bohaterom”. /bs; fot.: kutno.pl/

Print Friendly

Komentowanie zostało już zamknięte